втілене

  • «Кров’янка»

    Короткометражний ігровий фільм режисера й сценариста Аркадія Непиталюка «Кров’янка» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Сказ»

    Короткометражний ігровий фільм режисерки й сценаристки Марисі Нікітюк та співсценариста Дмитра Сухолиткого-Собчука «Сказ» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Перед виборами»

    Короткометражний ігровий фільм режисера Володимира Адамчо «Перед виборами» (2016) за однойменним сценарієм Олександра Геревича…

Наприкінці квітня в Українському літературному клубі в Парижі відбувся своєрідний перформенс Любомира Госейка, кіноісторика, дослідника українського кінематографа, автора монографічної «Історії українського кінематографа». Він представив свій майбутній кінороман «Сімка»…

Спеціально для СЦЕНАРНОЇ МАЙСТЕРНІ Любомир Госейко повідомив:

«Тема мого кінороману, що носить назву «Сімка» (назва 35 мм кінофотоапарату Дебрі) – це тема про Голодомор, а центральний персонаж – Євген Деслав.

Перший розділ бере за сюжет поселення Деслава на Монпарнасі та його прихід у французький кіноаванґард. Він є й кореспондентом ВУФКУ і випадково присутній на вулиці Расін, коли Шварцбарт убиває Петлюру. Деслав знімає атентат. Для французької кримінальної поліції його присутність і фільмування невиправдані, тим більше, що після проявлення плівки в кадрі з подвійною експозицією з'являється сам Юрко Тютюнник.

На вечорі я прочитав 22 сторінки роману. Під час читання показував – паралельно з описом дії – Миколу Кучинського, який утілює Симона Петлюру у фільмі «ПКП» Георгія Стабового та Акселя Лундіна (велике, потрясаюче враження на публіку). Показував особисті документи Деслава, що відносяться до тієї епохи. Звісно, показував і камеру, розбирав її. Порівнював гук мотору камери з пострілами з револвера Шварцбарта.

 Два французькі актори, які мали бути задіяні у коротенькій виставі допиту Деслава французькою кримінальною поліцією, на жаль, в останній хвилині не встигли прибути, бо працювали ше на знімальному майданчику.

Загальне враження публіки позитивне. Люди не могли собі уявляти, що можна звертатися до делікатної теми вбивства Петлюри детективним жанром.

Кінцівку цього першого розділу не прочитав, бо під час листопадових заходів навколо Голодомору, Літклуб знову запросить мене для читання роману/літ.сценарію.

Євген Деслав. Світлина з архіву Любомира Госейка

В кіноромані, зокрема, йтиметься про те, як Деслав опиниться 1933-го в Україні і зніматиме на замовлення французьких властей страшне лихо, яке спіткало українців. Описані мною події, що відбувалися тоді, ніде не можна знайти, в жодного письменника, який брався за цю тему. Цікавим є факт, що Деслав випадково стріне в Україні актора Миколу Кучинського, про якого більш нічого не чути...

Навколо тієї загадки відбуватиметься нечуване дійство...

Студентська картка Євгена Слабченка (Деслава) з першого курсу на юридичному факультеті Сорбонни. Париж, 1923-1924. Світлина з архіву Любомира Госейка

Під час обговорення на вечорі, питання стосувалися постаті самого Деслава, його туманного життя, про що я докладно розповів, на підставі його архіву».

Коментарі