втілене

  • «Кров’янка»

    Короткометражний ігровий фільм режисера й сценариста Аркадія Непиталюка «Кров’янка» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Сказ»

    Короткометражний ігровий фільм режисерки й сценаристки Марисі Нікітюк та співсценариста Дмитра Сухолиткого-Собчука «Сказ» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Перед виборами»

    Короткометражний ігровий фільм режисера Володимира Адамчо «Перед виборами» (2016) за однойменним сценарієм Олександра Геревича…

Цей феномен гідний занесення у Книгу рекордів Гіннеса. Бо навряд чи таке зустрінеш десь ще у світі.

Так, в останньому, третьому за ліком конкурсі сценаріїв трихвилинних короткометражок, з 11 переможців двоє – членкині журі: радіоведуча, діджейка радіо «Рокс», співачка Соня Сотник і режисерка Жанна Максименко-Довгич.

Організатори кажуть, що в цьому нічого крамольного немає, оскільки журі оцінює роботи в зашифрованому вигляді, анонімно – лише тексти сценаріїв без зазначеного авторства, а свої власні роботи члени журі не оцінюють. При цьому зауважують, що так було не лише на «Своєму кіно – 3», а й на попередніх двох.

По-перше, така практика може призвести до того, що в результаті перелік переможців може повністю складатися з членів журі, надто ж з урахуванням того фактору, що в журі – чимало знаних й іменитих кінематографістів, критиків, кінознавців тощо.

Регламентом конкурсу участь профі не забороняється, там чітко сказано, що в конкурсі можуть брати участь всі бажаючі незалежно від фаху і досвіду.

Здавалося б, дуже хороше, демократичне правило. Адже воно відкриває можливості творчої реалізації не професійним у кінематографічній галузі людям.

А тепер давайте замислимося. Чи бувають такі змагання, в яких би на рівних брали участь як професіональні, так і не професіональні спортсмени? Наскільки рівними для всіх, а значить чесними, виглядають умови?

Візьмемо, для прикладу, бокс. Ви може уявити ситуацію, коли на ринг виходять два боксери, один з яких – аматор у легкій вазі, а інший – володар професійних титулів серед важковаговиків?

А от організатори конкурсу «Своє кіно» змагання сценаристів-професіоналів і сценаристів-аматорів чомусь вважають нормальним. Попри очевидно різні «вагові категорії».

Ви взагалі можете таке уявити, щоби в якомусь конкурсі сценаріїв в Америці чи Європі на рівні з нікому не відомими початківцями змагалися, припустимо, Квентін Тарантіно, Ларс фон Трієр, Педро Альмадовар, Люк Бессон, Агнежка Холланд, Кшиштоф Зануссі, Клінт Іствуд, Сільвестр Сталоне, Сід Філд тощо?

Тобто перемога чи ні сценариста-початківця або ж незнаного широкому колу автора видається жестом «доброї волі» з боку іменитого митця. Захоче – візьме участь як конкурсант і одночасно член журі та переможе. А ні, ну тоді в аматора є якийсь шанс.

Сценаристу-аматору доводиться змагатися не лише з людьми зі сценарною освітою, що навчалися 5 років у спеціалізованому виші, але поки не здобули широкого визнання, а й з лавреатами, номінантами всеукраїнських кінопремій, переможцями фестивалів, кіноматографістами з великим досвідом. Іншими словами, у конкурсі сантиметри змагаються з метрами.

По-друге, людський фактор ще ніхто ніде не скасовував. І він має дуже неприємну властивість непередбачено вкрадатися у будь-які декларативно надзахищені процедури.

Організатори заявляють, що ніхто з журі не знає, роботу якого автора вони оцінюють. А як це довести? До того ж, якщо організатори (модератори) шифрують роботу, значить вони знають, хто автор. То чому б їм зі своїм розрахунком – чи для того, аби втопити автора, чи навпаки, посприяти йому - не поділитися цією конфіденційною (нібито) інформацією з журі?

А чому б самим членам-журі, якщо вони одночасно конкурсанти, не занижувати в оцінках інші роботи, просуваючи таким чином до перемоги свою?

Саме для уникнення таких підозр та інших подібних член журі не може бути одночасно і конкурсантом! Це ж просте рішення, яке лежить на поверхні.

По-третє, за будь-яких процедур і систем оцінювання сам факт того, що переможцями конкурсу стають... члени журі звучить як анекдот. Це трагікомедія абсурду. Не кажучи вже про кричущу некоректність і неетичність ситуації, яка перетворює конкурс на «мєждусобойчік».

Але от халепа – це очевидне неподобство ніяк не можна довести високо- інтелектуальному, професійному, культурному, порядному журі та організаторам конкурсу, який покликаний спонукати людей до добра, до плекання людських і громадянських чеснот.

Результат конкурсу є повністю протилежний декларованим у регламенті завданням – показувати життєствердні історії про перемогу добра, світла, моралі, етики, справедливості, людяності.

Виходом із конкретної ситуації з перемогою у «Своєму кіно-3» двох членів журі є анулювання їхніх робіт і заміна їх іншими – тими, які найближчі за сумою набраних балів.

А на майбутнє в регламенті конкурсу обов'язково має з’явитися пункт про неприпустимість одночасного членства в журі і участі конкурсантом. Бо це велика пляма на іміджі і репутації конкурсу. Це і сміх, і гріх. Класика жанру. Одним словом, кіно, але зовсім не про те, на що конкурс націлює учасників.

Офіційний коментар Оргкомітету конкурсу:

З огляду на дискусію, щодо можливості участі членів журі конкурсу також у якості конкурсантів, що розгорнулась після оголошення підсумків конкурсу сценаріїв «СВОЄ КІНО-3», інформуємо усіх зацікавлених осіб про позицію оргкомітету Конкурсу.

Практика голосування у багатьох конкурсах, наприклад, Української кіноакадемії або Європейської кіноакадемії, передбачає навіть право голосування академіками за власну роботу, оскільки при голосуванні великої кількості експертів 1 голос не може вплинути на загальний рейтинг.

Зазначаємо, що у конкурсі «СВОЄ КІНО» голосувати членам журі за свої роботи заборонено.

Регламент Конкурсу передбачає (Повна версія документу за посиланням http://www.kinoua.org/storage/reglament/pdf/128.pdf ):

ІІІ. Умови участі:

п. До участі у Конкурсі запрошуються всі охочі, незалежно від фаху, віку, статі, національності та місця проживання

XIV. Додаткова інформація:

п. Надсилаючи свої Сценарії (Твори), Учасник погоджується з Регламентом та вимогами Конкурсу і надає Оргкомітету право на оприлюднення свого Сценарію (Згода фіксується у Заявці Учасника)

п. Сценарії, надані авторами на Конкурс, Оргкомітетом з Учасниками не обговорюються, журі свої оцінки Учасникам не коментує

Механіка голосування «СВОЄ КІНО-3». Голосування журі відбувалось у персональних кабінетах, кожна конкурсна робота не містила персональних даних та інформації про автора та ідентифікувалась по ID. Члени журі, які подавали свої роботи не оцінювали власні твори. Рейтинг конкурсних робіт формувався автоматично за принципом середнього арифметичного числа.

За результатами конкурсу, серед творчих робіт, які об’єктивно набрали найвищі бали рейтингу, є роботи двох членів журі конкурсу.

Повний склад журі 48 експертів представлено на сайті Проекту http://www.kinoua.org/ua/jury-short-list

Конкурс «СВОЄ КІНО-3» проведено у повній відповідності до Офіційного регламенту без жодних порушень та його результати перегляду не підлягають.

Але, враховуючи етичну складову зазначеного питання, оргкомітет при підготовці наступних конкурсів, серед інших питань удосконалення винесе на розгляд експертів конкурсу питання унеможливлення участі робіт членів журі у конкурсній програмі.

Оргкомітет Конкурсу відкритий для конструктивного діалогу з усіма зацікавленими особами, щодо удосконалення.

Свої пропозиції Ви можете надсилати на e-mail - konkurs@kinoua.org

Дякуємо за увагу.

Оргкомітет конкурсу "СВОЄ КІНО-3"
/кінець цитати/

Ага! "Але, враховуючи етичну складову зазначеного питання, оргкомітет при підготовці наступних конкурсів, серед інших питань удосконалення винесе на розгляд експертів конкурсу питання унеможливлення участі робіт членів журі у конкурсній програмі" - то все-таки є етична складова? Визнаєте? А раніше впритул не помічали? Вас пальцем у неї треба було тицьнути? Інакше - ніяк очевидного неподобства не бачили?

А чому тільки на наступний конкурс? Давайте зараз! Зараз! Видаляйте ці дві роботи членів журі і замінюйте їх наступними за кількістю балів! Знову таки, враховуючи ЕТИЧНУ СКЛАДОВУ і резонанс питання. Рятуйте репутацію конкурсу ЗАРАЗ, а не наступного! Нічого страшного не станеться, якщо ви ЗАРАЗ виправите ситуацію.

P.S. Надайте цій поправці - про унеможливлення - моє ім'я. Знаєте, є така Поправка Джексона-Веніка? Може чули? То назвіть цю поправку імені Олексія Мазура. Або просто Мазура, без імені. Я не ображатимусь.

Країна повинна знати своїх героїв, які рухають прогрес, які завдяки своїй відповідальності, небайдужості, принциповості є авторами життєствердних, переможних історій, про що ви закликаєте учасників конкурсу писати сценарії. Ось вам - моя історія!

Екранізуйте її поза конкурсом! Вона достойна цього!


Також за темою:

«Своє кіно-3»: серед переможців конкурсу - дві членкині журі: Соня Сотник і Жанна Максименко-Довгич
http://screenplay.com.ua/blog/?id=597


Оргкомітет "Своє Кіно-3": участь режисера Олександра Кирієнка в конкурсі не передбачається
http://screenplay.com.ua/blog/?id=592


Хто гірший: МАRUV чи Саша Кирієнко?
http://screenplay.com.ua/blog/?id=591


"Преступление": український режисер знімає у Калінінграді кіно про російських слідчих для "России-1"
http://screenplay.com.ua/blog/?id=590КоментаріЗалишити коментар

Ім'я:

Коментар: